About The Show

The Raw Footage Podcast is a film review show hosted by Colin Gazeley from Bath, England.

Originally as soon as I came out of the cinema I recorded my raw, unedited thoughts about the film I've just seen, then released these reviews in podcast form.

Over the years this morphed into a more traditional weekly(ish) film review podcast with occasional special episodes called 4Plays where I recount my most recommended films from a particular month. I also have my own 'Oscars' and a Top 10 show at the end of the year.

Saturday, 25 January 2020

The Raw Footage Awards 2019

BEST FILM


Eighth Grade

Honourable Mentions: Booksmart, The Favourite, One Cut Of The Dead

BEST FOREIGN FILM


One Cut Of The Dead

Honourable Mentions: Burning, For Sama, Foxtrot

BEST ANIMATED FILM


A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon

Honourable Mentions: Klaus, The Lego Movie 2: The Second Part, Okko's Inn

BEST DOCUMENTARY


Apollo 11

Honourable Mentions: For Sama, The Great Hack, Minding The Gap

BEST ACTOR


Kelvin Harrison Jr. (Luce)

Honourable Mentions: Lior Ashkenazi (Foxtrot), Christian Bale (Vice & Le Mans '66 [AKA Ford vs. Ferrari]), Joaquin Phoenix (Joker & The Sisters Brothers)

BEST ACTRESS


Olivia Colman (The Favourite & Them That Follow)

Honourable Mentions: Maggie Gyllenhaal (The Kindergarten Teacher), Victoria Carmen Sonne (Holiday), Olivia Wilde (A Vigilante)

BEST SUPPORTING ACTOR


Shia LaBeouf (Honey Boy & The Peanut Butter Falcon)

Honourable Mentions: Mahershala Ali (Green Book), Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?), Steven Yeun (Burning)

BEST SUPPORTING ACTRESS


Emma Stone (The Favourite)

Honourable Mentions: Laura Dern (Marriage Story), Octavia Spencer (Luce & Instant Family), Zhao Shuzhen (The Farewell)

BEST YOUNG PERFORMER


Zain Al Rafeea (Capernaum)

Honourable Mentions: Eden Duncan-Smith (See You Yesterday), Elsie Fisher (Eighth Grade), Victor Polster (Girl)

BEST ENSEMBLE


Blythe Danner, Taissa Farmiga, Robert Forster, Michael Shannon & Hilary Swank (What They Had)

Honourable Mentions: Kaitlyn Dever, Beanie Feldstein, Skyler Gisondo, Molly Gordon, Billie Lourde, Diana Silvers, Jason Sudeikis & Jessica Williams (Booksmart), Bobby Cannavale, Robert De Niro, Harvey Keitel, Al Pacino, Joe Pesci & Ray Romano (The Irishman), Anthony Hopkins, Juan Minujín & Jonathan Pryce (The Two Popes)

BEST DIRECTOR


Mark Jenkin (Bait)

Honourable Mentions: Blitz Bazawule (The Burial Of Kojo), Yorgos Lanthimos (The Favourite), Shin'ichirô Ueda (One Cut Of The Dead)

BEST SCREENPLAY


Noah Baumbach (Marriage Story)

Honourable Mentions: Bo Burnham (Eighth Grade), Deborah Davis & Tony McNamara (The Favourite), J.C. Lee & Julius Onah (Luce)

DIRECT LINK

No comments:

Post a Comment